ChatGPT (OpenAI) – méně chaosu, více pořádku

ChatGPT (OpenAI) – méně chaosu, více pořádku

Když jsem v jedné z předchozích aktualit psal o zpomalení vývoje velkých jazykových modelů, narážel jsem například na menší nadšení z nového „přemýšlejícího“ modelu ChatGPT o1 od OpenAI, než se všeobecně očekávalo, či na odložení spuštění nejpokročilejšího modelu od Anthropicu Claude 3.5 Opus.

Nicméně teď přišla OpenAI se svou vánoční nadílkou novinek 12 Days of OpenAI. Není až tak bohatá, jak se na první pohled tváří – některé představované novinky byly představeny už dříve, další si prozatím nevyzkoušíme u nás v Evropě. Zajímavé nové funkce se tu ale najdou. Mezi ty z kategorie (ihned) použitelných, patří určitě Projekty.

Pokud používáte ChatGPT delší dobu, určitě se vám stalo, že jste s chatbotem některé téma probírali opakovaně, popř. jste hledali, co jste si o něm už řekli, abyste mohli navázat. Nyní vám s tím pomohou právě projekty.

V levém panelu, v místě, kde se zobrazuje historie konverzací, nyní přibyla oblast „Projekty“. Tlačítkem „+“ založíte projekt nový. Jeho obsahem je pak konverzace s chatbotem a, což je velmi užitečné, sem můžete nahrát nejrůznější soubory. S těmi pak v konverzacích pracovat, třeba vyhledávat napříč všemi dokumenty. Můžete také vložit „Pokyny“. A v nich požádat, aby se chatbot zaměřil na určitá témata, používal určitý formát, tón a jazyk odpovědí, použil specifické zdroje, zohlednil určitý kontext... Tady je evidentně velký prostor pro experimenty, například s pokynem „Poskytuj odpovědi ve formě krátkých básní, jako chápavý číšník v cukrárně sedmiletému dítěti ve valašském nářečí.“ si poradil překvapivě dobře. Tedy až na to, že nejprve dítěti pochválil objednávku panáka vaječňáku – je vidět, že národní kontext pochopil dobře ;-)

Co však překvapivě neumí, je pracovat napříč více konverzacemi v rámci jednoho projektu. A je to ještě překvapivější proto, že do nových projektů lze historické konverzace přidávat. Například jsem vytvořil projekt Filmy a do něj přesunul dřívější konverzace o filmech a seriálech (ve kterých se mimochodem orientuje velmi dobře). Chtěl jsem vygenerovat seznam filmů, nechat si něco doporučit... Chatbot ale bez uzardění tvrdil, že jsme o žádných filmech nemluvili. Když jsem na něj přitlačil, slušně se omluvil ... a začal si vymýšlet.

Také jsem zkusil v rámci nového projektu vygenerovat informace o pár vesmírných tělesech (každé v novém chatu) a pak jsem požádal o vytvoření souhrnné webové stránky. Opět neúspěch. Když jsem ale předchozí chaty převedl do Wordovských souborů (co chat, to samostatný soubor) a ty jsem pak do projektu uploadoval, zpracoval informace napříč soubory dle zadání – do jedné smysluplné webové stránky. Snad na tom v OpenAI ještě zapracují, takto se vlastně jedná jen o složky pro utřídění konverzací. I když ani to není úplně málo.

Projekty jsou každopádně nenápadný, ale z hlediska praktičnosti používání, velmi výrazný krok kupředu. Pokud je nenajdete v bezplatném účtu, mělo by stačit vyčkat – i v něm by měly být brzy přístupné.

 

Hynek Procházka, Krajské centrum digitální gramotnosti a umělé inteligence,

Vysoká škola logistiky

Připomínky k aktualitě vítány na hp@vslg.cz