Seminář Novinky v péči o sbírkové předměty v muzeu, představení jednotlivých podsbírek a depozitářů muzea

Seminář Novinky v péči o sbírkové předměty v muzeu, představení jednotlivých podsbírek a depozitářů muzea

V předvánočním týdnu uspořádal KMK12 DPR seminář ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Jeho náplní bylo seznámení se sbírkovými předměty v muzeu, jejich získáváním, péčí o ně a uložením předmětů v depozitářích. Účastníci nahlédli přímo do depozitářů sbírek. V současné době má Vlastivědné muzeum v Olomouci přes 1 000 000 sbírkových předmětů a z hlediska rozsahu své sbírky se řadí mezi největší muzea v České republice. Povahou sbírkového fondu v oblasti historie, společenských i přírodních věd pokrývá nejen střední Moravu, ale i širší území s přesahy do zahraničí.


V první části semináře lektorka Mgr. Markéta Šreková Doláková seznámila účastníky s obecnou historií sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci. Dále vysvětlovala základy péče o sbírkové předměty v muzeu, jejich skladování, klima depozitáře, katalogizace předmětů a děl aj. V podsbírkách Olomouciana a Ikony, účastníci obdivovali připravené sbírkové předměty, ke kterým od lektorky dostali hlubší výklad. Všechny zúčastněné velmi zaujalo povídání o relativně nedávném lektorčině objevu Brandlova malířského díla v Čechách pod Kosířem. 


S lektorkou Mgr. Michaelou Čadilovou, která má na starosti podsbírku Etnografie, pokračovala prohlídka muzea do dalších částí depozitářů. Tato podsbírka uchovává předměty řazené do oblasti lidového umění. Výklad a názorné ukázky se věnovaly různým oblastem lidové tvorby - krámářské písňové tisky, velikonoční kraslice a velmi vzácná středověká dřevěná monstrance. Závěrečná diskuze byla o složitostech přijímání a nákupu nových předmětů do sbírek muzea. Zajímavé byly informace o spolupráci s dalšími odborníky jako jsou restaurátoři nebo studenti restaurování.


Seminář byl svým teoretickým a praktickým pojetím užitečný pro doplnění odborných informací pro všechny zúčastněné pedagogy.


Ing. Martina Čtvrtníčková