Znáte LLM Claude?

Znáte LLM Claude?

ChatGPT od OpenAI je pro mnohé synonymem pro AI resp. pro velký jazykový model (LLM). Je to zejména díky tomu, že byl jako první zpřístupněn masovému využití a je podporován silným marketingem. Není však jediný, možná ani ne nejlepší. Za pozornost určitě stojí LLM Claude od společnosti Anthropic. Čím je zajímavý?

Klade větší důraz na etiku než konkurence. To přináší menší riziko generování nevhodného či škodlivého obsahu. Na jednu stranu může být otravné, když AI odmítne na něco odpovědět nebo zarputile chodí kolem horké kaše, ale na stranu druhou je to nesporná výhoda při použití ve školách.

Poměrně nedávno uvolnil Anthropic mobilní aplikace Claude (iOS v květen, Android v červenec 2024). Podobně jako mobilní ChatGPT umožňuje rychlé předání obrázku k analýze jeho vyfocením nebo nahráním z galerie. Samozřejmě mu můžete k analýze předložit i další typy souborů, jako jsou tabulky, texty či screenshoty, které umí ve webové verzi sám pořídit.

Funkcí, která určitě stojí za pozornost, jsou Artifacts (artefakty). Jsou to samostatně zobrazené výstupy vzniklé při konverzaci s LLM. Generují se v okně vedle chatu. V chatu lze nad nimi pracovat, upravovat je, a později se k nim vracet. Každá úprava vytvoří novou verzi, mezi kterými se dá jednoduše přepínat. U mnohých typů Artifacts lze vidět jak jejich kód, tak také přímo vykreslený náhled, což výrazně zjednodušuje a urychluje práci nad návrhem. Toto funguje např. s HTML vč. CSS a JavaScriptu (například s knihovnou React) či s jednodušším Markdown. Takto pohodlně lze také tvořit SVG grafiku, Plotly.js grafy nebo Mermaid diagramy.

Nepřekvapí, že vytvořený kód je možné jedním kliknutím nakopírovat do schránky nebo stáhnout do souboru. Ale co je obzvláště skvělé je to, že prostřednictvím Claude jej lze i přímo publikovat (Publish). Na výsledek získáte veřejný odkaz, který můžete šířit dál. A pokud naopak nějaký odkaz získáte, můžete Artifact přenést (naimportovat) do svého Claude účtu a zde dále ho upravovat (Remix Artifact). U HTML, tedy webové stránky, je prozatím nepříjemné, že Claudův náhled nedokáže přímo zobrazit vložené obrázky. Ale vývoj je překotný, tak třeba příště...

Web publikovaný přímo z Claude vs. Web na vlastním webserveru.

Další ukázka publikovaného Artifacts (ukázka použití JS knihovny React)

 

Tipy a postřehy:

  • K používání všech výše popsaných funkčností stačí bezplatný účet. Když se ale hodně rozjedete, Claude vás brzy začne informovat, kolik promptů vám zbývá do nucené přestávky. Další várku dotazů pak budete moci vkládat po cca 4 hodinách. Také vám občas přestane odpovídat v době velkého vytížení serverů. Takže pokud chcete 5× více prostoru pro komunikaci, prioritní přístup na servery nebo přístup k dalším modelům a funkcím, musíte zaplatit.
  • Pokud si chcete dopřát placenou verzi Claude (Pro) nebo ChatGPT (Plus) je aktivace předplatného překvapivě levnější prostřednictvím příslušené mobilní aplikace než při nákupu prostřednictvím webu. Aktuálně vyjde předplatné Claude, aktivované pomocí mobilní aplikace, na 499 Kč / měsíc, na webu je o cca 50 Kč dražší. U ChatGPT je to podobné.
  • Když jsem chtěl prostřednictvím iOS aplikace nahrát fotku k analýze, ChatGPT to nedovolil, protože jsem měl zapnutou anonymizační VPN. Na Windows se stejnou VPN ChatGPT pracoval, ale každou chvíli chtěl potvrdit, že jsem člověk. Claude s tím ani v jednom případě problém neměl, dostává tedy kladný bod za přístup k ochraně soukromí.
  • OpenAI trpí odchodem zaměstnanců. Právě bývalí zaměstnanci OpenAI založili Anthropic. Aktuálně dochází k dalšímu odlivu lidí pracujících na ChatGPT. Otázkou je, jak to ovlivní jeho další vývoj. Naštěstí konkurence nespí, a tak je a bude z čeho vybírat. A v dalších aktualitách, o čem psát.


Hynek Procházka, Krajské centrum digitální gramotnosti a umělé inteligence,

Vysoká škola logistiky

Připomínky k článku vítány na hp@vslg.cz.


Fotogalerie