Vývojová kineziologie v praxi s Mgr. Lenkou Fasnerovou, Fyzioterapeutkou

03.12.2024 na ZŠ a MŠ Bohuslavice u Konice proběhl Workshop KA2.12.1. RC APA v IDZOK na téma „Vývojová kineziologie v praxi“. Odborná lektorka Mgr. Lenka Fasnerová, Fyzioterapeutka z Centra pohybu Olomouc seznámila účastníky se základy Vývojové kineziologie a aktivací základních motorických vzorců, na jejichž realizaci bychom neměli zapomínat. Aktivity vedoucí k utužení správných pohybových vzorců jsou důležité v aplikaci ve školních i mimoškolních pohybových aktivitách, pozitivně přispívají ke správnému držení těla – postuře, správné chůzi, zdravému postavení dolních končetin a aktivaci páteře i všech kloubních spojení, svalů lidského těla a tím podporují jeho správnou funkci, jsou nedílnou součástí našeho zdravého životního stylu.
Akce proběhla v příjemné pracovní atmosféře.
Doporučuji přečíst odkazy viz níže.
Za RC APA IDZOK
Lajza
Vývojová kineziologie se zabývá motorickým vývojem dětí, umožňuje rozpoznání pohybových vzorců a tím posouzení toho jak motorický vývoj, tak vyzrávání nervové soustavy dítěte probíhá. Znalosti získané studiem motorického vývoje dětí vedou k odhalení jednotlivých svalových souher a zapojování svalových řetězců, které jsou dány geneticky a jsou tedy využitelné nejen v motorice dětí ale i dospělých (RL-Corpus, 2022).
Motorický vývoj dětí je dán vrozeným programem (všechny děti mají, pokud jsou zdravé, stejný program). Tedy v podobném měsíci začínají pást koníčky, lézt, stát, chodit. Každému určitému období odpovídá specifická dovednost.
Psychomotorický vývoj – sled na sebe následujících dějů, vedoucí k autonomii jedince
Ideomotorika – “hnací motor” motorické ontogeneze. Motivace dítěte k pohybu pomáhá spouštět automatické svalové souhry. Aby se mohlo pro něco natáhnout, musí se motoricky projevit (RL-Corpus, 2022).
Postura – statická a dynamická forma. Jde o automatické postavení těla, které je řízeno na subkortikální úrovni (automatické jednání). Zajišťuje neutrální jinak řečeno centrovanou polohu jednotlivých segmentů těla během pohybu. V rámci vývoje jde o vzájemnou pozici hlavy, hrudníku a pánve). Kvalita motorického vývoje v raném dětství ovlivňuje posturu i v dospělosti.
„Postura doprovází pohyb jako stín.“ (Sherrington, 1906)
https://www.zuzica.cz/vyvojova-kineziologie-uci-hybat-se-spravne-a-zbavi-bolesti-zad/
Když se narodíme, máme základní pohybové vzorce zakódovány v naší DNA. S přirozeně vzpřímeným držením těla a pevným trupem se do jednoho roku dostáváme z lehu přes všechny čtyři končetiny do stoje. To jsou základní stavební prvky pohybu, který se rozvíjí v závislosti na zrání centrálního nervového systému a probouzí se v dítěti základní a zdravé pohybové vzorce.
Časem, a především vlivem sedavého zaměstnání a života plného nezdravých pohybů na toto zapomínáme. Ale není třeba zoufat – odborníci tvrdí, že naprogramovaný základ se dá vždycky vyvolat!